The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Komkor Gaspar Karapetrovich Voskanov

Voskanov, Gaspar Karapetrovich

Komkor

* 9th of January 1887

† 20th of September 1937

(Гаспар Карапетрович Восканов)

Promotions

1936-04-16 Komkor

Service

1919-10-XX 1920-04-XX Commanding Officer 4th Army
1920-04-XX 1920-06-XX Commanding Officer 2nd Army
1920-06-XX 1920-08-XX Commanding Officer 12th Army
1920-09-XX 1921-04-XX Commanding Officer 2nd Border Division
1921-XX-XX Commanding Officer 41st Rifle Division
1922-10-XX 1924-06-XX Commanding Officer VI Rifle Corps
1924-06-XX 1924-10-XX At disposal of Army Directorate
1924-10-XX 1925-03-XX At disposal of Main Army Directorate
1925-04-XX 1926-02-XX Assistant Commander in Chief Turkestan Front
1926-03-XX 1926-05-XX At disposal of the Intelligence Directorate
1926-05-XX 1929-03-XX Military Attaché to Finland
1929-03-XX 1930-12-XX Military Attaché to Italy
1930-XX-XX 1936-XX-XX Chief of the Military Section, All-Union Committee for Standardization, Council of Labour & Defence
1936-XX-XX 1937-05-28 Deputy Chairman of the Central Committee, Society of Assistance to Defence, Aviation & Chemical Construction
1937-05-28 1937-09-20 Arrested
1937-09-20 Condemned to death
1937-09-20 Executed
1956-08-25 Rehabilitated
Picture source: http://myfront.in.ua/public/Byografy/B/VoskanovGK.jpg