The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General Andrei Alekseevich Khriashchev

Khriashchev, Andrei Alekseevich

Major-General

* 25th of August 1900

† 14th of March 1982

(Андрей Алексеевич Хрящев)

Promotions

1938-02-22 Kombrig
1940-06-04 Major-General

Service

1931-12-XX Deputy Chief of Staff, 15th Rifle Division
1937-05-XX Chief of Staff, 15th Rifle Division
1937-05-XX 1941-10-XX Deputy Chief of Staff, Transcaucasian Military District
1941-10-XX 1941-11-XX Acting Chief of Staff, Transcaucasian Military District
1941-11-XX 1942-01-02 Chief of Staff, Soviet Group of Forces in Iran
1942-01-02 1942-05-XX Chief of Staff, 47th Army
1942-XX-XX 1942-08-10 Chief of Staff, 44th Army
1942-05-20 1942-08-02 Commanding Officer 44th Army
1942-11-18 1946-06-15 Chief of Staff, 45th Army
1946-06-XX 1949-XX-XX Chief of Operations Section, Kiev Military District
1949-XX-XX 1950-09-XX Attending the Military Academy of the General Staff
1950-09-XX 1953-11-XX Chief of Tactical Loop, Infantry Commanders Advanced Training Course 'Vystrel'
1953-11-XX Retired
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin