The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General of Aviation Fedor Semenovich Khatminskii

Khatminskii, Fedor Semenovich

Major-General of Aviation

* 1st of October 1903

† 14th of December 1969

(Федор Семенович Хатминский)

Promotions

1945-04-20 Major-General of Aviation

Service

1940-09-09 1941-07-XX Commanding Officer 311th Reconnaissance Aviation Regiment
1941-07-XX 1941-08-XX Commanding Officer Training Centre, Air Forces, Northern Front
1941-08-XX 1942-06-XX Commanding Officer Training Centre, Air Forces, Leningrad Front
1942-06-XX 1942-11-XX Deputy Commanding Officer Air Forces, 23rd Army
1942-11-XX 1942-11-10 Commanding Officer Air Forces, 23rd Army
1942-11-10 1946-08-XX Commanding Officer 277th Assault Aviation Division
1946-08-XX 1947-05-XX Commanding Officer 281st Transport Aviation Division
1947-05-XX 1949-03-XX Chief of Staff, Rear Service, Air Forces, Volga Military District
1949-03-XX 1950-12-XX Chief of Combat Training Section, 34th Air Army
1950-12-XX 1955-04-XX Chief of Combat Training & Military Schools Section, Air Forces, Ural Military District
1955-04-XX Retired
Picture source: Courtesy of Mikhail Eremenko