The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General of Artillery Dmitrii Stepanovich Zrazhevskii

Zrazhevskii, Dmitrii Stepanovich

Major-General of Artillery

* 22nd of August 1905

† 9th of February 1980

(Дмитрий Степанович Зражевский)

Promotions

1944-09-25 Major-General of Artillery

Service

1941-06-24 1941-09-XX Commanding Officer 353rd Light Artillery Regiment
1941-09-XX 1942-01-XX Commanding Officer 913th Rifle Regiment
1941-09-XX 1942-01-XX Acting Commanding Officer Artillery, 344th Rifle Division
1942-01-XX 1942-03-XX Commanding Officer Artillery, 344th Rifle Division
1942-03-XX 1943-06-XX Commanding Officer Artillery, 413th Rifle Division
1943-06-XX 1944-04-10 Commanding Officer Artillery, XXXVIII Rifle Corps
1944-04-10 1946-07-XX Commanding Officer 22nd Shock Artillery Division
1946-07-XX 1947-09-XX Deputy Commanding Officer for Combat Training, IX Artillery Corps
1947-09-XX 1951-05-20 Commanding Officer 12th Cadre Artillery Division
1951-05-20 1952-04-XX Commanding Officer 12th Artillery Division
1952-04-XX 1955-12-XX Deputy Commanding Officer Artillery, Transcaucasian Military District
1955-12-XX 1956-10-XX Attending the Military Academy of the General Staff
1956-10-XX 1957-06-XX Commanding Officer Artillery, Separate Mechanized Army
1957-06-XX 1958-12-XX Commanding Officer Artillery, 1st Separate Army
1958-12-XX 1960-09-XX Commanding Officer Artillery, Voronezh Military District
1960-09-XX At disposal of the Commander in Chief of Rocket Forces
1962-11-XX Military Specialist to Romania
1962-11-XX 1963-06-03 Deputy Head of the Central Artillery Officers' Course
1963-06-03 Retired
Picture source: http://www.pobeda1945.su/upld/avatars/frontoviki/frontovik_53858_0ece3aa0f6cec69b5cf407844582af5d_avatar