The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Chief Marshal of Aviation Pavel Fedorovich Zhigarev

Zhigarev, Pavel Fedorovich

Chief Marshal of Aviation

* 19th of November 1900

† 2nd of October 1963

(Павел Федорович Жигарев)

Promotions

1940-06-04 Lieutenant-General of Aviation
1941-10-22 Colonel-General of Aviation
1953-08-03 Marshal of Aviation
1955-03-11 Chief Marshal of Aviation

Service

1937-06-XX 1937-11-XX Commanding Officer 52nd Light Bomber Avviation Brigade
1937-11-XX 1938-09-XX Deputy Military Attaché to China
1938-09-XX 1939-01-XX Head of the Directorate for Combat Training of the Air Force, People's Commissariat of Defence
1939-01-XX 1940-06-XX Commanding Officer Air Forces 2nd Separate Red Banner Army
1940-06-XX 1940-12-03 Commanding Officer Air Forces Far Eastern Front
1940-12-03 1941-04-12 First Deputy Head of the Main Directorate of the Air Force, People's Commissariat of Defence
1941-04-12 1942-04-XX Head of the Main Directorate of the Air Force, People's Commissariat of Defence
1941-05-24 1941-06-23 Member of the Supreme Military Council of the Red Army
1941-06-XX 1942-04-XX Commander in Chief of the Air Force
1941-07-XX 1943-05-20 Deputy People's Commissar of Defence
1942-04-XX 1945-XX-XX Commanding Officer Air Forces Far Eastern Front
1945-XX-XX Commanding Officer 10th Air Army
1946-04-XX 1949-10-XX First Deputy Commander in Chief of the Air Force
1946-04-XX 1949-10-XX Commander in Chief of Long Range Aviation
1949-10-XX 1957-01-XX Commander in Chief of the Air Force
1949-10-XX 1953-03-15 Deputy Minister of War
1953-03-15 1955-03-XX Deputy Minister of Defence
1955-03-XX 1957-01-XX First Deputy Minister of Defence
1957-01-XX 1959-11-XX Head of Main Directorate of Civil Aviation
1959-11-XX 1963-10-02 Commandant of the Military Command Academy of Air Defence
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin