The Generals of WWII

Generals from China Flag for China
Portrait of General  Wu Huawen

Wu Huawen

General

* 8th of December 1904

† 3rd of April 1962

(吴化文)

(Wu Hua-wen)

Promotions

1927-07-XX Lieutenant-Colonel (Post rank)
1928-06-XX Colonel (Post rank)
1934-04-XX Major-General (Post rank)
1936-02-01 Major-General
1938-11-XX Lieutenant-General (Post rank)
1943-07-29 General (Post rank) [Puppet Government]
1943-10-10 Lieutenant-General [Puppet Governemt]
1944-03-30 General [Puppet Governemt]
1945-10-XX Lieutenant-General (Post rank)
1947-12-12 Major-General

Service

1927-07-XX 1928-06-XX Chief of Staff Section, 2nd Division, 2nd Army Group
1928-06-XX 1928-11-XX Chief of Education Department, 2nd Army Group
1928-11-XX 1929-05-XX Chief of Staff, 25th Division, 2nd Army Group
1928-11-XX 1929-05-XX Commanding Officer Special Duties Regiment, 25th Division, 2nd Army Group
1929-05-XX 1929-10-XX Chief of Staff, 4th Army
1929-10-XX 1930-03-XX Chief of Military Training Corps, 3rd Route Army
1930-03-XX 1934-04-XX Commanding Officer 2nd Regiment, Pistol Brigade, 3rd Route Army
1934-04-XX 1938-02-XX Commanding Officer Pistol Brigade, 3rd Route Army
1934-04-XX 1938-02-XX Commanding Officer Jinan City Garrison Command
1938-02-XX 1938-11-XX Commanding Officer 28th Independent Brigade, 3rd Army Group
1938-11-XX 1943-01-18 Commanding Officer 4th New Division
1939-10-XX 1940-03-XX Commanding Officer 1st Shandong Security Division
1943-01-18 Surrenders to the Japanese
1943-01-20 Joins Wang Jingwei's Government
1943-01-20 1943-07-27 Commanding Officer Shandong Army [Puppet Governemt]
1943-07-27 1945-10-XX Commander in Chief 3rd Field Army [Puppet Governemt]
1945-10-XX Rejoins the Nationalist Government
1945-10-XX 1946-02-XX Commanding Officer 5th New Route Army
1946-02-XX 1946-08-XX Commanding Officer 7th Provisional Column
1946-08-XX 1947-05-XX Commanding Officer 2nd Shandong Security Column
1947-05-XX 1948-09-19 Commanding Officer 84th Division
1948-07-XX 1948-09-19 Commanding Officer 96th Army
1948-09-19 Revolts against the Nationalist Government
1949-10-29 Joins the People's Liberation Army
1949-10-29 1950-01-XX Commanding Officer 35th Army
1950-01-XX 1950-11-XX Attending the Eastern China Military & Political University
1950-11-XX 1958-10-XX Chief of Communications Department, Zhejiang Provincial People's Government
1958-10-XX 1959-04-XX Vice Chairman of the Zhejiang Chinese People's Poltical Consultative Conference
1959-04-XX 1963-04-03 Member of the Standing Committee, Chinese People's Poltical Consultative Congrass
Picture source: Courtesy of Yu Zixu