The Generals of WWII

Generals from Italy Flag for Italy
Portrait of General Mario Vercellino

Vercellino, Mario

General

* 10th of February 1879

† 1961

Promotions

1930-07-21 Brigadier-General
1937-07-01 Lieutenant-General
1942-10-29 General

Service

1922-XX-XX 1926-XX-XX Chief Instructor (Logistics) at the War School
1927-XX-XX Commanding Officer 1st Anti-Aircraft Artillery Centre
Commanding Officer 1st Mountain Artillery Regiment
1933-XX-XX Commanding Officer Artillery, Alessandria Corps
1934-XX-XX General Officer Commanding 1st Infantry Division "Superga"
1935-09-01 1937-10-01 Commandant of the Supreme Institute of War
1938-XX-XX 1940-XX-XX General Officer Commanding I Corps
1940-XX-XX General Officer Commanding 6th Army
1940-XX-XX General Officer Commanding 4th Army [France]
1940-XX-XX 1941-XX-XX General Officer Commanding 9th Army [Greece]
1941-XX-XX Aide-de-Camp to the King
1941-XX-XX 1943-XX-XX General Officer Commanding 4th Army [France]
1943-02-20 Retired
Picture source: Courtesy of Valdis Kursietis