The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Lieutenant-General Petr Panteleimonovich Vechnyi

Vechnyi, Petr Panteleimonovich

Lieutenant-General

* 20th of December 1891

† April 1957

(Петр Пантелеймонович Вечный)

Promotions

1938-02-22 Kombrig
1940-06-04 Major-General
1944-07-29 Lieutenant-General

Service

1936-XX-XX 1937-XX-XX Military Adviser to the Spanish Republican Army
1938-XX-XX 1940-XX-XX Assistant Chief of Staff, XII Rifle Corps
1940-XX-XX 1941-09-XX Chief of 2nd Section, Combat Training Directorate
1941-09-XX 1942-03-XX Deputy Chief of the General Staff
1942-03-10 1942-05-19 Chief of Staff, Crimean Front
Chief of Staff, Coastal Army
1943-07-XX 1943-08-XX Deputy Chief of Staff, 47th Army
Chief of War Experience Section, General Staff
1945-03-05 Chief Editor of "Military Thoughts" Journal
Head of War Experience Directorate, General Staff
1949-09-XX Chief of Scientific-Research Section, Frunze Military Academy
1949-09-XX Scientific Secretary, Frunze Military Academy
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin