The Generals of WWII

Generals from Italy Flag for Italy
Portrait of General Carlo Vecchiarelli

Vecchiarelli, Carlo

General

* 10th of January 1884

† 13th of December 1948

Promotions

1917-10-07 Lieutenant-Colonel
1934-06-16 Brigadier-General
1937-07-01 Major-General
1940-01-01 Lieutenant-General
1943-05-03 General (Designated)

Service

1919-XX-XX 1923-XX-XX Military Attaché to Czechoslovakia
1923-XX-XX 1926-03-XX Commanding Officer ? Battalion, 8th Alpine Regiment
1926-03-XX 1928-12-XX Military Attaché to Austria
1928-12-XX 1932-XX-XX Commanding Officer 7th Alpine Regiment
1932-XX-XX 1934-XX-XX Chief of Staff, Alessandria Corps
1934-XX-XX 1935-XX-XX Commanding Officer 1st Alpine Brigade "Torino"
1935-XX-XX 1936-XX-XX General Officer Commanding 1st Alpine Division "Taurinense"
1937-03-XX 1938-XX-XX Acting General Officer Commanding 23rd Infantry Division "Murge"
1938-XX-XX 1939-XX-XX General Officer Commanding 23rd Infantry Division "Murge"
1939-XX-XX General Officer Commanding 132nd Armoured Division "Ariete"
1939-12-XX 1940-04-XX General Officer Commanding V Corps
1940-04-XX 1941-08-XX General Officer Commanding I Corps [France]
1941-08-XX 1942-01-XX General Officer Commanding Tripolitania Command
1941-08-XX 1942-01-XX General Officer Commanding XX Corps
1942-01-XX 1942-XX-XX Deputy of Chief of Staff, Supreme General Staff
1942-XX-XX 1943-XX-XX Deputy Chief of the Italian Armistice Commission to France
1943-05-03 1943-09-19 General Officer Commanding 11th Army [Greece]
1943-09-19 1945-XX-XX Prisoner of War [Germany]
Picture source: http://www.museoalpinidarfo.it/Foto/Foto%20esposizioni/Comandanti/Taurinense/1935%20-%201936%20VECCHIARELLI-W.jpg