The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Major-General Rinaldo Van Brunt

Van Brunt, Rinaldo

Major-General

* 13th of December 1901

† 18th of June 1989

Promotions

1941-12-24 Lieutenant-Colonel (Army of the United States)
1942-06-12 Major
1942-09-10 Colonel (Army of the United States)
1945-06-10 Brigadier-General (Army of the United States)
1946-03-31 Termination of rank Brigadier-General (Army of the United States)
1948-07-15 Lieutenant-Colonel
1949-10-01 Colonel

Service

1941-XX-XX 1942-XX-XX Attached to War Department General Staff
1942-XX-XX 1944-XX-XX Chief of Staff, 83rd Infantry Division
1944-XX-XX 1945-XX-XX Chief of Staff, XXI Corps [Northwestern Europe]
1945-XX-XX Chief of Staff XXIII Corps
1948-04-01 1950-XX-XX Commanding Officer 18th Infantry Regiment [Germany]
1950-XX-XX 1952-XX-XX Chief of Staff, I Corps [Korea]
1954-XX-XX 1955-XX-XX Commanding General 4th Infantry Division
1956-06-XX 1957-07-XX Commanding General Northern Area Command [Germany]
1959-XX-XX 1962-XX-XX Deputy Commanding General 2nd Army
1962-XX-XX Retired
Picture source: https://encrypted-tbn2.google.com/images?q=tbn:ANd9GcQywSWq5PaUv_Bf-JofRjtM-QlUmwLgudPBkLCE8v4nb9lvLwmB