The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General Adolfas Ionovich Urbshas

Urbshas, Adolfas Ionovich

Major-General

* 18th of August 1900

† 19th of May 1973

(Адольфас Ионович Урбшас)

(Adolfas Urbšas)

Promotions

1944-11-02 Major-General

Service

1937-09-XX 1940-08-XX Chief of Staff, 3rd Infantry Division, Lithuanian Army
1940-08-XX 1940-09-XX Commanding Officer 1st Infantry Regiment, Lithuanian Army
1940-09-XX Transferred to the Soviet Army
1940-09-XX 1941-05-XX Commanding Officer 297th Rifle Regiment
1941-05-XX 1941-06-XX Chief of Staff, 179th Rifle Division
1941-06-XX 1941-12-XX Attending the Military Academy of the General Staff
1941-12-XX 1942-02-XX Senior Instructor at the Senior Officers' Course 'Vystrel'
1942-02-XX 1942-05-XX Commanding Officer 167th Rifle Regiment
1942-05-XX 1943-04-XX Senior Instructor at the Senior Officers' Course 'Vystrel'
1943-04-XX 1944-09-08 Chief of Staff, 16th Rifle Division
1944-09-08 1945-06-XX Commanding Officer 16th Rifle Division
1945-06-XX 1946-01-XX At disposal of the Main Personnel Directorate
1946-01-XX 1955-09-XX Senior Instructor at the Senior Officers' Course 'Vystrel'
1955-09-XX 1961-10-31 Head of the Military Department, Lithuanian Veterinarian Academy
1961-10-31 Retired
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin