The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Brigadier-General George Arthur Taylor

Taylor, George Arthur

Brigadier-General

* 14th of February 1899

† 3rd of December 1969

Promotions

1941-12-24 Lieutenant-Colonel (AUS)
1943-01-14 Colonel (AUS)
1944-08-01 Brigadier-General (AUS)
1946-10-31 Brigadier-General

Service

1941-09-XX 1942-07-XX Instructor at the Infantry School
1942-07-XX 1942-11-XX Commanding Officer Advanced Echelon, Amphibious Force, Atlantic Fleet
1942-11-XX 1943-02-XX Staff Commander, Naval Operating Base Oran [North Africa]
1943-02-XX 1943-04-XX Commanding Officer 26th Infantry Regiment [North Africa]
1943-04-XX 1944-07-XX Commanding Officer 16th Infantry Regiment [North Africa - Italy]
1944-07-XX 1944-10-XX Assistant Commanding General 4th Division [North West Europe]
1944-10-XX 1945-09-XX Assistant Commanding General 1st Division [North West Europe]
1946-10-31 Retired
Picture source: http://www.firstdivisionmuseum.org/images/onlineex/georgeataylor/taylor1945.jpg