The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General Anatolii Vasilevich Stavenkov

Stavenkov, Anatolii Vasilevich

Major-General

* 3rd of December 1896

† 8th of May 1958

(Анатолий Васильевич Ставенков)

Promotions

1943-11-17 Major-General

Service

1935-08-XX 1939-04-XX Commanding Officer 53rd Cavalry Regiment
1939-04-XX 1939-06-XX Deputy Commanding Officer 20th Cavalry Division
1939-06-XX 1941-01-XX Deputy Commanding Officer 9th Tank Division
1941-01-XX 1941-11-27 Commanding Officer 20th Cavalry Division
1942-06-02 1943-02-28 Commanding Officer 61st Cavalry Division
1943-03-23 1943-05-XX Acting Commanding Officer IV Cavalry Corps
1943-05-XX 1945-11-XX Deputy Commanding Officer VII Guards Cavalry Corps
1945-11-XX 1946-02-XX At disposal of the Commander in Chief of Cavalry
1946-02-XX 1946-10-XX Deputy Commanding Officer XV Cavalry Corps
1946-10-XX 1949-12-XX Military Commissioner, Kirghiz SSR
1949-12-XX 1953-05-XX Military Commissioner, Stalingrad
1953-05-XX 1956-01-XX Deputy Chief of Staff for Organisation-Mobilization, Belorussian Military District
1956-01-XX 1956-10-XX Deputy Chief of Staff for Organisation, Northern Group of Forces
1956-10-XX 1957-02-XX At disposal of the Commander in Chief of Ground Forces
1957-02-XX Retired
Picture source: http://www.volgadmin.ru/~obl_vkom/history.htm