The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Colonel-General of Tank Troops Georgii Stepanovich Sidorovich

Sidorovich, Georgii Stepanovich

Colonel-General of Tank Troops

* 26th of November 1903

† May 1985

(Георгий Степанович Сидорович)

Promotions

1944-07-15 Major-General of Tank Troops

Service

1941-XX-XX Chief of Staff 52nd Tank Division
1943-12-30 1944-01-29 Chief of Staff III Mechanized Corps
1944-11-12 1945-XX-XX Chief of Staff, 5th Guards Tank Army
1945-XX-XX 1948-XX-XX Military Attaché to Finland
1953-XX-XX 1955-XX-XX Head of Main Engineer Directorate, Ministry of Internal and Foreign Trade
1955-XX-XX 1961-XX-XX Head of Main Engineer Directorate, State Committee for Foreign Economic Relations
1959-XX-XX 1961-XX-XX Deputy Chairman of State Committee for Foreign Economic Relations
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin