The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Brigadier-General Edwin Luther Sibert

Sibert, Edwin Luther

Brigadier-General

* 2nd of March 1897

† 16th of December 1977

Promotions

1941-01-09 Colonel (AUS)
1941-06-12 Lieutenant-Colonel (AUS)
1942-01-05 Termination of rank Colonel (AUS)
1942-02-01 Colonel (AUS)
1942-08-04 Lieutenant-Colonel
1942-10-31 Brigadier-General (AUS)
1948-03-11 Colonel

Service

1940-07-XX 1941-12-XX Military Attaché to Brazil
1941-12-XX 1942-03-XX Assistant Secretary, Combined Chiefs of Staff
1942-03-XX 1942-05-XX Attending the Field Artillery School
1942-05-XX 1942-08-XX Chief of Staff, 7th Division
1942-08-XX 1943-08-XX Commanding Officer Artillery, 99th Division
1943-09-XX 1944-03-XX Assistant Chief of Staff (G-2), European Theater of Operations
1944-03-XX 1945-07-XX Assistant Chief of Staff (G-2), 12th Army Group [North West Europe]
1945-07-XX 1946-XX-XX Assistant Chief of Staff (G-2), European Theater of Operations
1946-XX-XX 1948-XX-XX Attached to the Office of the Secretary of the Army
1948-08-13 1948-11-23 Commanding General Pacific Sector, Panama Canal
1948-11-24 Commanding General US Army Forces Antilles
1954-01-XX Retired
Picture source: http://www.treetreetree.org.uk/ELS4.jpg