The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Colonel-General Iosif Vasilevich Shikin

Shikin, Iosif Vasilevich

Colonel-General

* 8th of September 1906

† 30th of July 1973

(Иосиф Васильевич Шикин)

Promotions

1942-12-06 Major-General
1944-02-07 Lieutenant-General
1945-09-08 Colonel-General

Service

1939-11-XX 1940-08-XX Chief of the Political Section, Military Electro-technical Academy
1940-08-XX 1941-06-XX Deputy Head of the Political Propaganda Directorate, Leningrad Military District
1941-XX-XX Member of the Military Council, Northern Front
1942-05-12 1942-05-19 Chief of the Political Section, Leningrad Front
Member of the Military Council, Volkhov Front
1942-07-XX 1945-07-XX Deputy Head of Main Political Directorate
1945-09-09 1945-12-20 Member of the Military Council, Far Eastern Command
1945-09-09 1949-02-XX Head of Main Political Directorate 00.02.49-00.03.50: Commandant of the Military Political Academy
1950-XX-XX Inspector of the Central Committee of the Communist Party
Deputy Head of the Department of the Party Organizations of the Union Republics, Central Committee of the Communist Party
1960-XX-XX First Deputy Head of the Department of the Party Organizations of the Union Republics, Central Committee of the Communist Party
1960-11-23 1961-12-XX Ambassador to Albania
1962-XX-XX 1965-XX-XX First Deputy Chairman of the State Committee on Party Control, Central Committee of the Communist Party
1965-12-XX 1973-07-30 First Deputy Chairman of the Committee of State Control
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin