The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Lieutenant-General Ivan Nikitich Russiianov

Russiianov, Ivan Nikitich

Lieutenant-General

* 11th of September 1900

† 21st of March 1984

(Иван Никитич Руссиянов)

Promotions

1939-11-04 Kombrig
1940-06-04 Major-General
1943-06-07 Lieutenant-General

Service

1932-11-XX 1937-07-XX Commanding Officer 10th Rifle Regiment
1937-07-XX 1938-02-XX Deputy Commanding Officer 29th Rifle Division
1938-02-XX 1939-08-XX Commanding Officer 52nd Rifle Division
1939-09-01 1941-09-18 Commanding Officer 100th Rifle Division
1941-09-18 1942-10-22 Commanding Officer 1st Guards Rifle Division
1942-11-02 1946-XX-XX Commanding Officer I Guards Mechanized Corps
1946-XX-XX 1947-XX-XX Assistant Commanding Officer 4th Guards Tank Army
1947-XX-XX 1950-XX-XX Assistant Commanding Officer 4th Guards Tank Division
1950-XX-XX 1953-XX-XX Assistant Head of Higher Military Schools Directorate, Tank & Mechanized Forces
1953-04-XX Retired
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin