The Generals of WWII

Generals from Italy Flag for Italy
Portrait of Lieutenant-General Clemente Primieri

Primieri, Clemente

Lieutenant-General

* 12th of May 1894

† 15th of February 1981

Promotions

1927-XX-XX Lieutenant-Colonel
1937-07-XX Colonel
1942-01-01 Brigadier-General

Service

1938-09-XX Commanding Officer 28th Artillery Regiment
1940-XX-XX Chief of Operations Secton, Army Group West [France]
Chief of Staff, 1st Infantry Division "Ravenna"
1941-XX-XX Chief of Staff, V Corps
1943-XX-XX Chief of Staff, Slovenia-Dalmatia General Headquarters
1943-XX-XX Chief of Staff, 2nd Army
1943-08-07 1944-XX-XX General Officer Commanding 44th Infantry Division "Cremona" [Corsica]
1944-XX-XX 1945-XX-XX General Officer Commanding Cremona Combat Group
1945-XX-XX General Officer Commanding Division Cremona
1952-07-10 1954-07-30 General Officer Commanding IV Corps
1954-XX-XX 1957-XX-XX Commander in Chief NATO Forces Southern Europe
Picture source: http://www.museoalpinidarfo.it/Foto/Foto%20esposizioni/Comandanti/Comando%20T.A/136.Primieri.w.jpg