The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Colonel-General Mikhail Ivanovich Potapov

Potapov, Mikhail Ivanovich

Colonel-General

* 3rd of October 1902

† 27th of February 1965

Promotions

1939-09-16 Kombrig
1940-06-04 Major-General of Tank Troops
1954-08-02 Lieutenant-General
1961-05-09 Colonel-General

Service

1937-07-XX 1939-XX-XX Commanding Officer 4th Mechanized Regiment
1939-XX-XX 1939-06-XX Commanding Officer 21st Tank Brigade
1939-06-XX 1940-06-XX Commanding Officer Southern Group, Khalhing Gol
1940-06-XX 1941-01-XX Commanding Officer IV Mechanized Corps
1941-01-17 1941-09-20 Commanding Officer 5th Army
1941-09-20 1945-05-XX Prisoner of War
1945-05-XX 1945-12-XX Under investigation
1946-XX-XX 1947-XX-XX Attending the Military Academy of the General Staff
1947-05-XX 1953-07-XX Assistant Commanding Officer 6th Guards Mechanized Army
1953-07-XX 1954-01-XX Commanding Officer Tank & Mechanized Forces 5th Army
1954-01-XX 1954-08-XX Deputy Commanding Officer 5th Army for Tank Forces
1954-08-XX 1958-04-15 Commanding Officer 5th Army
1958-04-XX 1965-01-26 First Deputy Commander in Chief Odessa Military District
Picture source: http://mechcorps.rkka.ru