The Generals of WWII

Generals from Yugoslavia Flag for Yugoslavia
Portrait of General Koca Popović

Popović, Koca

General

* 14th of March 1908

† 20th of October 1992

(NOVJ)

Service

1941-XX-XX Commanding Officer 1st Brigade
1943-XX-XX 1944-XX-XX General Officer Commanding I Corps
1945-XX-XX General Officer Commanding 2nd Army
1948-09-15 1953-01-27 Chief General Staff
1953-XX-XX 1965-XX-XX Foreign Minister
1966-XX-XX 1967-XX-XX Vice-President
Picture source: http://www.yuinterbrigade.org