The Generals of WWII

Generals from Italy Flag for Italy
Portrait of General Pietro Pintor

Pintor, Pietro

General

* 20th of May 1880

† 7th of December 1940

Promotions

1917-05-XX Lieutenant-Colonel
1918-01-06 Colonel
1928-08-XX Brigadier-General
1932-10-29 Major-General
1938-09-10 General (Designated)

Service

1917-11-16 1918-04-XX Member of the Italian Delegation to the Supreme Allied War Council at Versailles
1918-04-XX 1919-01-XX Commanding Officer 11th Field Artillery Regiment
1919-01-XX 1921-XX-XX Head of Secretary, Office of Training
1921-XX-XX 1925-XX-XX Military Instructor to the Crown Prince
1925-12-XX 1928-08-XX Commanding Officer Artillery, Tripolitania General Headquarters
1928-08-17 1933-09-23 Commandant of the War School
1933-09-XX 1935-09-XX General Officer Commanding 5th Infantry Division "Cosseria"
1935-09-XX 1936-12-XX General Officer Commanding Corps "L B" [North Africa]
1936-12-XX 1937-04-XX General Officer Commanding Udine Corps
1937-04-XX 1938-10-XX General Officer Commanding I Corps [North Africa]
1938-10-XX 1940-XX-XX Designated General Officer Commanding 3rd Army
1940-XX-XX General Officer Commanding 1st Army, France
1940-XX-XX Head of the Italian Armistice Commission to France
1940-12-07 Killed in an air crash
Picture source: From "Generali Dell'Impero" by Vinicio Araldi, 1940