The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major of State Security Konstantin Terentevich Pimenov

Pimenov, Konstantin Terentevich

Major of State Security

* 19th of March 1911

† August 1978

(NKVD)

(Константин Терентьевич Пименов)

Promotions

1939-02-04 Captain of State Security
Brigade-Commissar
1942-04-30 Major of State Security
Colonel

Service

1940-04-27 Chief of NKVD Special Section, Military Unit No. 9474
1940-04-27 Chief of NKVD Special Section, 4th Army
1941-09-14 Chief of NKVD Special Section, 51st Army
1942-09-06 Chief of NKVD Special Section, 54th Army
1942-09-06 Chief of NKVD Special Section, 1st Army
1943-XX-XX Chief of Counter-Intelligence Section SMERSH, 48th Army
1943-10-XX 1945-01-XX Chief of Counter-Intelligence Section SMERSH, 69th Army
1950-09-19 1952-06-12 Head of Ministry of State Security, Saxony [Germany]
1959-XX-XX Retired
Picture source: http://nkvd.memo.ru/images/thumb/c/c7/%D0%9F%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%2C_%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD_%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%8C%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87.jpeg/160px-%D0%9F%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%2C_%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD_%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%8C%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87.jpeg