The Generals of WWII

Generals from Italy Flag for Italy
Portrait of Lieutenant-General Gustavo Pesenti

Pesenti, Gustavo

Lieutenant-General

* 15th of January 1878

† 18th of January 1960

Promotions

1917-08-16 Lieutenant-Colonel
1933-07-22 Brigadier-General
1937-01-01 Major-General

Service

1925-03-11 1925-12-XX Commanding Officer Agedabia Military Zone [North Africa]
1928-XX-XX 1929-XX-XX Commanding Officer Royal Colonial Troop Corps Somalia
1929-04-01 1933-01-31 Commanding Officer 7th Alpine Regiment
1933-XX-XX Inspector of Mobilization, Territorial Military Division Imperia
1933-XX-XX 1934-XX-XX Commanding Officer 4th Alpine Brigade
1934-XX-XX General Officer Commanding 4th Higher Alpine Command
1934-XX-XX General Officer Commanding 4th Higher Alpine Command "Cuneense"
1935-XX-XX 1936-XX-XX Commanding Officer 4th Eritreran Brigade [East Africa]
1936-XX-XX General Officer Commanding 1st Eritrean Division [East Africa]
1937-XX-XX General Officer Commanding Firenze Territorial Defence Command
1938-XX-XX Attached to the Ministry of Italian Africa
1940-06-11 1940-12-31 Acting Governor of Somaliland
Picture source: http://digilander.libero.it/lacorsainfinita/guerra2/schede/Immagine1pesenti.jpg