The Generals of WWII

Generals from China Flag for China
Portrait of Major-General  Ou Yangqi

Ou Yangqi

Major-General

* 6th of December 1900

† 5th of February 1951

(欧阳耆)

Promotions

1933-01-XX Lieutenant-Colonel (Post rank)
1935-05-17 Lieutenant-Colonel
1935-09-XX Colonel (Post rank)
1941-12-XX Major-General (Post rank)
1945-03-09 Colonel

Service

1933-01-XX 1934-02-XX Attached to 24th Regiment, 10th Brigade, 4th Division
1934-02-XX 1935-09-XX Commanding officer 19th Regiment, 10th Brigade, 4th Division
1935-09-XX 1938-01-XX Instructor at the Luoyang Branch School, Central Military Academy
1938-01-XX 1938-06-XX Attached to the ministry of military Training
1938-06-XX 1941-12-XX Chief of Ordnance Section, 31st Army Group
1941-12-XX 1943-02-XX Chief of Staff, Xuchang Garrison Command
1943-02-XX 1944-03-XX Deputy Commanding Officer Xuchang Garrison Command
1944-03-XX Resigns
1947-01-XX 1949-08-XX Deputy Commanding Changningxian Self-Defence Force
1949-08-XX 1949-10-12 Magistrate of Changningxian County, hunan
1949-10-12 Surrendered to the People's Liberation Army
1951-02-05 Condenmed to death and executed