The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General of Aviation Ivan Abramovich Obrazkov

Obrazkov, Ivan Abramovich

Major-General of Aviation

* 16th of July 1903

† 16th of June 1956

(Иван Абрамович Образков)

Promotions

1943-03-17 Major-General of Aviation

Service

1940-10-30 1941-07-27 Commanding Officer 140th Fast Bomber Aviation Regiment
1941-07-27 1943-10-XX Deputy Commanding Officer 47th Mixed Aviation Division
1941-10-XX 1941-10-24 Commanding Officer 43rd Mixed Aviation Division
1941-10-24 1942-02-04 Commanding Officer 43rd Mixed Aviation Division
1942-02-XX 1942-03-20 Commanding Officer Air Forces, 20th Army
1942-03-20 1942-05-XX Commanding Officer 4th Shock Aviation Group
1942-05-XX 1944-06-XX Commanding Officer Abadansk Air Base for receiving Lend-Lease Material [Iran]
1944-06-XX 1945-06-XX Head of the Air Force Mission in USA
1945-09-XX 1948-04-24 Senior Military Adviser to the Yugoslav Army
1948-04-24 1948-05-XX At disposal of the Commander in Chief of Long Range Aviation
1948-05-XX 1949-04-XX Head of Military Schools Directorate, Long Range Aviation
1949-04-XX 1950-12-XX Attending the Military Academy of the General Staff
1950-12-XX 1953-11-XX Senior Instructor at the Military Academy of the General Staff
1953-11-XX Retired