The Generals of WWII

Generals from China Flag for China
Portrait of Major-General  Niu Xiguang

Niu Xiguang

Major-General

* 10th of October 1890

† 1955

(牛锡光)

Promotions

1922-07-XX Lieutenant-Colonel (Post rank)
1924-05-XX Colonel (Post rank)
1926-03-XX Major-General (Post rank)
1935-05-10 Colonel
1936-10-03 Major-General

Service

1922-07-XX 1924-05-XX Adjutant 3rd Division, Sichuan Army
1924-05-XX 1926-03-XX Commanding Officer River Defences, 3rd Area
1926-03-XX 1931-06-XX Commanding Officer 14th Mixed Brigade, 28th Army
1931-06-XX 1932-02-XX Commanding Officer River Defences, 1st Area
1932-02-XX 1935-05-29 Deputy Commanding Officer 2nd Division, 28th Army
1932-02-XX 1935-05-29 Commanding Officer 3rd Brigade, 2nd Division, 28th Army
1935-05-29 1938-02-XX Chief of Staff 45th Army
1938-02-XX 1943-12-XX Deputy Chief of Staff Sichuan Kang Pacification Headquarters
1938-02-XX 1943-12-XX Head of Sichuan Road Board
1943-12-XX Dismissed due to embezzlement
1945-10-XX 1948-05-12 Chief of Staff, Sichuan Kang Pacification Headquarters
1947-07-14 1949-12-09 Member of Sichuan Provicial Government
1949-12-09 Revolts against the Nationalist Government