The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Chief Marshal of Artillery Mitrofan Ivanovich Nedelin

Nedelin, Mitrofan Ivanovich

Chief Marshal of Artillery

* 9th of November 1902

† 24th of October 1960

(Митрофан Иванович Неделин)

Promotions

1942-05-13 Major-General of Artillery
1943-09-25 Lieutenant-General of Artillery
1944-04-03 Colonel-General of Artillery
1953-08-03 Marshal of Artillery
1959-05-08 Chief Marshal of Artillery

Service

1939-03-XX 1940-07-XX Commanding Officer 13th Artillery Regiment
1940-07-XX 1941-04-XX Commanding Officer Artillery, 160th Rifle Division
1941-04-XX 1941-10-XX Commanding Officer 4th Anti-Tank Brigade
1941-10-XX 1941-XX-XX Commanding Officer Artillery, 18th Army
1941-XX-XX 1943-XX-XX Commanding Officer Artillery, 37th Army
1943-XX-XX Commanding Officer Artillery, 56th Army
1943-XX-XX Deputy Commanding Officer Artillery, Northern Caucasian Front
1943-05-30 1943-06-10 Commanding Officer V Artillery Corps
1943-06-XX 1943-10-20 Commanding Officer Artillery, Southwestern Front
1943-10-20 1945-XX-XX Commanding Officer Artillery, 3rd Ukrainian Front
1945-09-XX 1945-XX-XX Assistant Commanding Officer Artillery, Soviet Southern Group of Forces
1945-XX-XX 1946-04-XX Commanding Officer Artillery, Southern Soviet Group of Forces
1946-04-XX 1946-05-XX Chief of Staff, Main Artillery Directorate
1946-05-XX 1948-11-XX Chief of Staff, of Artillery
1946-XX-XX 1948-XX-XX Deputy Commander in Chief of Artillery
1948-11-XX 1950-03-XX Head of Main Artillery Directorate
1950-03-XX 1952-01-16 Commander in Chief of Artillery
1952-01-XX 1953-03-15 Deputy Minister of War
1953-04-XX 1955-03-XX Commander in Chief of Artillery
1955-03-XX 1960-10-24 Deputy Minister of Defence
1959-12-17 1960-10-24 Commander in Chief of Strategic Missile Forces
1960-10-24 Killed in a missile explosion at Baikonur cosmodrome
Picture source: Courtesy of Auke de Vlieger