The Generals of WWII

Generals from France Flag for France
Portrait of Lieutenant-General André-Eugène Navereau

Navereau, André-Eugène

Lieutenant-General

* 1898

† 1978

Promotions

1945-05-08 Temporary Brigadier-General (Dated back to 1945-03-25)
1945-09-01 Brigadier-General
1949-08-01 Major-General
1953-02-01 Lieutenant-General

Service

1943-XX-XX Chief of Military Cabinet to General Juin
1944-XX-XX 1945-XX-XX Commanding Officer Artillery, 4th Moroccan Mountain division
1945-XX-XX Commanding Officer Artillery, II Corps
1945-XX-XX 1948-XX-XX Commandant of the École d'Application d'Artillerie
1948-XX-XX 1950-XX-XX Chief of Staff to General Lattre de Tassigny
1951-XX-XX 1953-XX-XX General Officer Commanding 4th Infantry Division [Germany]
1953-XX-XX General Officer Commanding 6th Military Region
1953-XX-XX Military Governor of Metz
1955-XX-XX Member of the Supreme War Council
1956-03-10 Retired
Picture source: Courtesy of Anonymous