The Generals of WWII

Generals from Italy Flag for Italy
Portrait of Lieutenant-General Enea Navarini

Navarini, Enea

Lieutenant-General

* 1st of April 1885

† 22nd of March 1977

Promotions

1936-01-01 Brigadier-General
1938-06-30 Major-General
1942-02-20 Lieutenant-General

Service

Acting Commanding Officer 231st Infantry Regiment "Avellino"
Commanding Officer 81st Infantry Regiment "Torino"
Commanding Officer Brigade "Rubicone"
1937-XX-XX Attached to the Ministry of Colonies
1938-XX-XX Attached to Ministry of Italian Africa
1939-XX-XX 1941-XX-XX General Officer Commanding 56th Infantry Division "Casale" [Greece]
1941-XX-XX 1943-XX-XX General Officer Commanding XXI Corps [North Africa]
1943-XX-XX General Officer Commanding XIX Corps
1943-XX-XX At disposal of the Ministry of War
1943-08-15 Attached to the Ministry of War
1944-XX-XX Commandant Center for Training of Special Units, Social Republic of Italy
Picture source: Courtesy of Valdis Kursietis