The Generals of WWII

Generals from China Flag for China
Portrait of Major-General  Mi Ouchi

Mi Ouchi

Major-General

* December 1896

† 1st of May 1951

(糜藕池)

Promotions

1929-04-XX Lieutenant-Colonel (Post rank)
1934-03-XX Colonel (Post rank)
1935-05-20 Lieutenant-Colonel
1937-06-09 Colonel
1938-04-XX Major-General (Post rank)
1947-11-27 Major-General

Service

1929-04-XX 1930-06-XX Attached to 1st cadet Battalion, Wuhan Branch School, Central Military Aacdemy
1930-06-XX 1930-11-XX Attached to 3rd Regiment, 2nd Brigade, 3rd Instruction Division
1930-11-XX 1931-04-XX Attached to 81st Regiment, 41st Brigade, 14th Division
1931-04-XX 1933-08-XX Commanding Officer 2nd Team, Infantry Battalion, Cadet Brigade, 8th Class, Central Military Academy
1933-08-XX 1934-03-XX Commanding Officer 3rd Officers Training Battalion
1934-03-XX 1934-05-XX Commanding Officer 3rd Battalion, Enlisted Regiment, 10th Class, Central Military Academy
1934-05-XX 1935-03-XX Attached to Enlisted Regiment, 10th Class, Central Military Academy
1935-03-XX 1935-10-XX Commanding Officer 1st Battalion, 1st Brigade, 10th Class, Central Military Academy
1935-10-XX 1936-07-XX Commanding Officer 510th Regiment, 85th Division
1936-07-XX 1938-04-XX Commanding Officer 506th Regiment, 253th Brigade, 85th Division
1938-04-XX 1939-11-XX Commanding Officer 255th Brigade, 85th Division
1939-11-XX 1940-12-XX Commanding Officer Cadet Brigade, Cadre Training Corps, 1st War Area
1940-12-XX 1941-10-XX Deputy Commanding Officer 94th Division
1941-10-XX 1945-05-XX Chief of Staff, Security Department, Guizhou Provincial Government
1941-10-XX 1945-05-XX Chief of Education, Security Cadres Training Course, Security Department, Guizhou Provincial Government
1945-05-XX 1945-09-XX Chief of Training Section, Guizhou Army Area
1945-09-XX 1947-11-27 Chief of Police, Western Nanjing River Suburbs
1945-09-XX 1947-11-27 Commanding Officer Capital Police School Brigade
1947-11-27 Retired
1948-10-XX 1949-11-29 Magistrate of Zhenfeng County, Guizhou
1949-04-XX 1949-11-29 Commanding Officer Zhenfeng-Ceheng-Wangmo Counties Defence Area
1949-11-29 1949-12-18 Commanding Officer 1st Independent Division, Guizhou Pacification Headquarters
1949-12-18 Revolts against the Nationalist Government
1950-10-XX Arrested
1950-10-XX 1951-05-01 Imprisoned
1951-05-01 Condemned to death and executed as "Counter-Revolutionary"
1987-03-XX Rehabilitated