The Generals of WWII

Generals from Italy Flag for Italy
Portrait of Lieutenant-General Camillo Mercalli

Mercalli, Camillo

Lieutenant-General

* 18th of July 1882

† November 1974

Promotions

1934-09-05 Brigadier-General
1937-07-01 Major-General
1940-01-01 Lieutenant-General

Service

1919-XX-XX 1924-XX-XX Instructor (Tactics) at the War School
1934-XX-XX Commanding Officer Brigade "Superga"
1937-XX-XX Deputy General Officer Commanding 1st Infantry Division "Superga"
1938-XX-XX General Officer Commanding 26th Infantry Division "Assietta"
1939-12-21 1941-11-29 General Officer Commanding IV Cops [France - Greece]
1941-XX-XX 1942-XX-XX General Officer Command Albania General Headquarters
1943-XX-XX General Officer Commanding XXXI Corps
Picture source: http://www.museoalpinidarfo.it/Foto/Foto%20esposizioni/Comandanti/Comando%20T.A/130.Mercalli.w.jpg