The Generals of WWII

Generals from Great Britain Flag for Great Britain
Portrait of Major-General Ambrose Neponucene Trelawny Meneces

Meneces, Ambrose Neponucene Trelawny

Major-General

* 19th of March 1904

† 1979

Promotions

1942-04-22 Acting Lieutenant-Colonel
1942-07-22 Temporary Lieutenant-Colonel
1944-01-06 Acting Colonel
1944-01-06 Acting Brigadier
1944-07-06 War Substantive Lieutenant-Colonel
1944-07-06 Temporary Colonel
1945-09-29 Reverted to Major
1946-09-02 Lieutenant-Colonel
1951-04-16 Temporary Colonel
1951-12-13 Colonel
1957-09-17 Acting Brigadier
1958-09-04 Brigadier
1958-12-11 Temporary Major-General
1960-08-06 Major-General

Service

1942-XX-XX 1943-XX-XX Commanding Officer 16th Casualty Clearing Station
1943-XX-XX 1944-XX-XX Assistant Director of Medical Services 26th Division
1944-XX-XX 1945-XX-XX Deputy Director of Medical Services XV Indian Corps, Burma
1947-XX-XX 1949-XX-XX Instructor at Royal Army Medical College
1949-XX-XX 1952-XX-XX Professor of Tropical Medicine at Royal Army Medical College
1952-XX-XX 1954-XX-XX Commanding Officer 29th General Hospital
1954-XX-XX 1956-XX-XX Commandant of Field Training Centre & Army Emergency Reserve Royal Army Medical Corps
1956-XX-XX 1957-XX-XX Chief of Medical Division Supreme Headquarters Allied Powers Europe
1957-XX-XX 1958-XX-XX Deputy Director of Medical Services I Corps
1958-XX-XX 1961-XX-XX Deputy Director of Medical Services Western Command
1961-XX-XX 1962-XX-XX Director of Medical Services British Army of the Rhine, Germany
1963-XX-XX 1966-XX-XX Commandant of Royal Army Medical College
1966-03-19 Retired