The Generals of WWII

Generals from Great Britain Flag for Great Britain
Portrait of Lieutenant-General Sir Frank Noel Mason- MacFarlane

MacFarlane, Sir Frank Noel Mason-

Lieutenant-General

* 23rd of October 1889

† 23rd of August 1953

Promotions

1939-09-04 Acting Major-General
1941-06-25 Acting Lieutenant-General

Service

1931-XX-XX 1934-XX-XX Military Attaché to Hungary, Austria & Switzerland
1937-XX-XX 1939-XX-XX Military Attaché to Germany & Denmark
1939-XX-XX Brigadier Royal Artillery Aldershot Command
1939-XX-XX 1940-XX-XX Director of Military Intelligence, British Expeditionary Force [France]
1940-XX-XX General Officer Commanding MacForce, France
1940-XX-XX 1941-XX-XX Vice General-Governor of Gibraltar
1941-04-08 1941-06-24 General Officer Commanding 44th Division
1941-06-25 1942-XX-XX Head British Military Mission in Moscow
1942-XX-XX 1944-XX-XX Governor & Commander in Chief of Gibraltar
1944-XX-XX 1945-XX-XX Chief Commissioner Allied Control Commission for Italy
1944-XX-XX 1945-XX-XX Head of Allied Military Government Italy
1945-XX-XX Retired
Picture source: From "Mason-Mac : The Life of Lieutenant-General Sir Noel Mason-MacFarlane" by Ewan Butler, 1972