The Generals of WWII

Generals from China Flag for China
Portrait of Lieutenant-General  Ma Duijing

Ma Duijing

Lieutenant-General

* 7th of July 1907

† 1st of October 1972

(马惇靖)

Promotions

1930-10-XX Lieutenant-Colonel (Post rank)
1932-12-XX Colonel (Post rank)
1935-05-22 Lieutenant-Colonel
1937-10-XX Major-General (Post rank)
1940-07-19 Colonel
1946-04-XX Lieutenant-General (Post rank)
1948-09-22 Major-General

Service

1930-10-XX 1931-12-07 Attached to 1st Regiment, 19th Brigade, 7th Provisional Division
1930-10-XX 1931-12-07 Commanding Officer 1st Battalion, 1st Regiment, 19th Brigade, 7th Provisional Division
1931-12-07 1932-12-XX Attached to 1st Regiment, 19th Brigade, 7th New Division
1931-12-07 1932-12-XX Commanding Officer 1st Battalion, 1st Regiment, 19th Brigade, 7th New Division
1932-12-XX 1937-10-XX Commanding Officer 205th Regiment, 103rd Brigade, 35th Division
1937-10-XX 1943-08-XX Chief of Staff, 81st Army
1937-10-XX 1943-08-XX Chief of Staff, 35th Division, 81st Army
1943-08-XX 1945-06-XX Commanding Officer 35th Division, 81st Army
1945-06-XX 1945-11-10 Attending the 3rd Generals Class, Army College
1945-11-10 1946-04-XX Commanding Officer 35th Division, 81st Army
1946-04-XX 1947-07-XX Commanding Officer 35th Brigade, 81st Division
1947-03-XX 1948-09-XX Commanding Officer 81st Division
1948-09-XX 1949-09-19 Commanding Officer 81st Army
1949-09-19 Revolts against the Nationalist Government
1949-09-19 Joins the People's Liberation Army
1949-10-01 1950-11-XX Commanding Officer 2nd Independent Army
1950-04-XX 1952-09-XX Fourth Deputy Commanding Officer Ningxia Military Region
1950-10-XX 1953-04-XX Member of Ningxia Provincial People's Government
1952-09-XX 1953-07-XX Commanding Officer Ningxia Military Region
1953-04-XX 1953-07-XX Member of Ningxia Provincial Election Commission
1953-07-XX Retired
1953-07-XX 1953-09-XX Deputy Chief of State Farms Administration, Ningxia Provincial Government
1953-09-XX 1955-02-XX Deputy Chief of State Farms Administration, Gansu Provincial Government
1955-02-XX 1972-10-01 Vice Chairman of Gansu Chinese People's Political Consultative Conference
1956-10-XX 1972-10-01 Vice Chairman og Gansu of the Working Committee for Promotion of the Common Chinese Language