The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Lieutenant-General Vladimir Nikolaevich Lvov

Lvov, Vladimir Nikolaevich

Lieutenant-General

* 7th of March 1897

† 11th of May 1942

Promotions

1940-06-04 Lieutenant-General

Service

1919-XX-XX Commanding Officer 2nd Rifle Brigade
1926-XX-XX 1927-XX-XX Assistant Commanding Officer 23rd Rifle Division
1927-XX-XX 1930-XX-XX Commandant of Military Aviation School
1930-XX-XX Commanding Officer 3rd Rifle Division
Commanding Officer 46th Rifle Division
1937-XX-XX Commanding Officer 37th Rifle Division
1937-07-17 1938-04-17 Chief of Staff Transcaucasian Military District
1938-XX-XX 1940-07-XX Senior Instructor at Frunze Military Academy
1940-07-XX 1941-06-XX Deputy Commander in Chief Baltic Special Military District
1941-06-XX 1941-11-XX Deputy Commander in Chief Transcaucasian Military District
1941-11-XX 1941-12-18 Deputy Commander in Chief Transcaucasian Front
1941-12-18 1942-05-11 Commanding Officer 51st Army
1942-05-11 Killed in Action
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin