The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General Iogan Iakovlevich Lombak

Lombak, Iogan Iakovlevich

Major-General

* 1897

† February 1982

(NKVD)

(Иоган Яковлевич Ломбак)

Promotions

1935-12-23 Colonel
1943-05-18 Major-General

Service

1936-05-XX 1937-04-XX Chief of Staff, Section of Internal Security, People's Commissariat of Internal Affairs NKVD Sverdlovsk
1937-04-XX 1937-08-XX Chief of Staff, NKVD Internal Troops Ural District
1937-08-XX 1938-02-XX Commanding Officer 60th Kamchatka Border Group, People's Commissariat of Internal Affairs NKVD
1937-11-XX 1938-03-XX Head of People's Commissariat of Internal Affairs NKVD Kamchatka
1938-05-XX 1941-07-XX Deputy Head of Traktorodetal
1941-07-XX 1942-05-XX Quartermaster 31st Reserve Brigade
1942-05-XX 1942-10-XX Commanding Officer 917th Rifle Regiment
1942-10-XX 1942-12-30 Deputy Commanding Officer 249th Rifle Division
1942-12-30 1945-03-03 Commanding Officer 249th Rifle Division
1946-02-XX 1947-03-XX Commanding Officer 118th Rifle Division
1947-03-XX 1948-02-XX Deputy Commanding 22nd Mechanized Rifle Division
1948-02-XX 1948-04-XX Deputy Military Commissioner of Estonia SSR
1948-04-XX 1951-04-XX Military Commissioner of Estonia SSR
1951-04-XX 1953-06-XX Minister of Internal Affairs Estonia SSR
1953-06-XX 1953-09-02 Director of the Affairs of the Ministry Council of Estonia SSR
1953-09-02 1959-10-XX Minister of Internal Affairs Estonia SSR
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin