The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General Sergei Konstantinovich Kozhevnikov

Kozhevnikov, Sergei Konstantinovich

Major-General

* 1904

† 1956

(Сергей Константинович Кожевников)

Promotions

1938-10-13 Brigade-Commissar
1939-11-14 Division-Commissar
1940-06-19 Corps-Commissar
1942-12-06 Major-General

Service

1938-02-XX 1939-09-XX Military Commissar, Military Economics Academy
1939-09-XX Member of the Military Council, Kiev Special Military District
1939-09-XX 1939-10-XX Member of the Military Council, Ukrainian Front
1939-10-XX 1940-07-05 Member of the Military Council, Kiev Special Military District
1940-07-05 1941-06-XX Deputy Chief for Political Affairs, General Staff
1941-06-XX 1941-11-29 Member of the Military Council, Volga Military District
1941-11-29 1943-11-17 Member of the Military Council, 10th Army
1943-11-17 1944-06-01 Member of the Military Council, 21st Army
1944-08-XX 1946-06-XX Deputy Head for Political Affairs, Main Signal Directorate
1946-06-XX 1950-03-XX Deputy Commander in Chief for Political Affairs, Signal Troops
1950-03-XX Retired
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin