The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Lieutenant-General Viktor Vasilevich Kosiakin

Kosiakin, Viktor Vasilevich

Lieutenant-General

* 29th of October 1895

† 13th of February 1958

(Виктор Васильевич Косякин)

Promotions

1935-11-29 Kombrig
1939-02-20 Komdiv
1940-06-04 Major-General
1942-01-22 Lieutenant-General

Service

1925-XX-XX 1931-XX-XX Commanding Officer ? Rifle Regiment
1931-XX-XX 1936-XX-XX Chief of Staff, ? Rifle Division
1936-XX-XX 1940-XX-XX Commanding Officer ? Rifle Division
1940-06-XX 1941-08-08 Head of Senior Officers' Course 'Vystrel'
1943-07-02 1943-10-XX Commander in Chief Stalingrad Military District
1943-10-15 1944-03-XX Commander in Chief Kiev Military District
1944-XX-XX 1951-XX-XX Deputy Commander in Chief Kiev Military District
1951-11-XX 1953-09-XX Assistant Commander in Chief Soviet Group of Forces Germany
1953-09-XX 1954-02-XX Main Adviser to the National Police of the German Democratic Republic
1954-02-XX 1956-06-XX At disposal of Main Personnel Directorate, Ministry of Defence
1956-06-XX 1958-02-13 Deputy Head of Main Personnel Directorate, Ministry of Defence
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin