The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General of Artillery Ivan Maksimovich Korotkikh

Korotkikh, Ivan Maksimovich

Major-General of Artillery

* 24th of June 1901

(Иван Максимович Коротких)

Promotions

1945-07-11 Major-General of Artillery

Service

1938-05-XX 1940-08-XX Military Attaché to Lithuania
1940-09-XX 1941-05-XX Chief of 2nd Branch, 2nd Section, Intelligence Directorate, General Staff
1941-05-XX 1942-01-XX Head of Special Diplomacy Course, Higher Special School of the General Staff
1942-01-XX 1943-01-XX Head of 1st Department, Higher Special School of the General Staff
1943-01-XX 1943-XX-XX At disposal of the Personnel Directorate, Artillery
1943-XX-XX 1943-10-06 Chief of Staff, 25th Anti-Aircraft Artillery Division
1943-10-06 1944-06-02 Commanding Officer 66th Anti-Aircraft Artillery Division
1944-06-02 1945-10-XX Commanding Officer 47th Anti-Aircraft Artillery Division
1945-10-XX 1946-07-XX Chief of Staff, 94th Air Defence Division
1946-07-XX 1949-02-XX Commanding Officer 15th Air Defence Brigade
1949-02-XX 1949-10-XX Commanding Officer Transbaikal Air Defence Area
1949-10-XX 1952-09-XX Commanding Officer 90th Anti-Aircraft Artillery Division
1952-09-XX 1953-12-03 Commanding Officer 78th Anti-Aircraft Artillery Division
1953-12-03 Retired