The Generals of WWII

Generals from China Flag for China
Portrait of Lieutenant-General  Kong Qinggui

Kong Qinggui

Lieutenant-General

* 9th of January 1894

† 3rd of October 1969

(孔庆桂)

Promotions

1928-02-XX Lieutenant-Colonel (Post rank)
1929-05-XX Colonel (Post rank)
1937-10-XX Major-General (Post rank)
1941-10-XX Lieutenant-General (Post rank)
1945-02-20 Major-General
1948-09-22 Lieutenant-General

Service

1928-02-XX 1929-05-15 Attached to Artillery Battalion, 6th Class, Central Military Academy
1929-05-15 1930-12-XX Chief of Artillery Tactics Branch, Central Military Academy
1929-10-16 1929-12-XX Commanding Officer Field Artillery Team, Mixed Cadet Regiment, 7th Class, Central Military Academy
1929-12-XX 1930-02-XX Chief of Artillery Branch, Central Military Academy
1930-02-XX 1930-10-XX Special Training Instructor at the Central Military Academy
1930-10-XX 1930-11-XX Commanding Officer Artillery Regiment, 2nd Instruction Division
1930-11-XX 1931-05-XX Commanding Officer Artillery Regiment, 4th Division
1932-05-XX 1938-06-XX Commanding Officer 4th Independent Artillery Regiment
1938-06-XX 1939-01-XX Commanding Officer 6th Artillery Brigade
1938-07-XX 1939-01-XX Commanding Officer Artillery, Assault Army
1938-09-XX 1939-01-XX Commanding Officer Artillery, 2nd Army Corps
1939-01-XX 1940-07-XX Commanding Officer Artillery Command, 10th War Area
1940-07-XX 1946-06-01 Commanding Officer Artillery Command, 6th War Area
1943-02-XX 1946-06-01 Commanding Officer 3rd Artillery Brigade
1946-06-01 1948-04-XX Comamnding Officer Jiangyin Fortress Command
1948-04-XX 1949-01-XX Attached to the Ministry of National Defence
1949-01-XX 1949-05-XX Commanding Officer River Defences, Beijing-Shanghai-Hangzhou Garrison Command
1949-05-XX Retired
1953-11-XX Arrested by the People's Republic
1953-11-XX 1966-02-16 Imprisoned
1966-02-16 Released
Picture source: Courtesy of Tom Chan