The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Lieutenant-General Leonid Aleksandrovich Kolobov

Kolobov, Leonid Aleksandrovich

Lieutenant-General

* 8th of August 1907

† 1993

(Леонид Александрович Колобов)

Promotions

1944-09-13 Major-General
1958-02-18 Lieutenant-General

Service

1942-09-05 1945-05-11 Commanding Officer 389th Rifle Division
Commanding Officer 97th Guards Rifle Division
1948-XX-XX 1950-XX-XX Commanding Officer 114th Guards Airborne Division
1950-XX-XX 1953-XX-XX Commanding Officer 86th Guards Rifle Division
1953-XX-XX 1957-XX-XX Senior Soviet Military Adviser to the East German Police
1957-09-XX 1959-09-17 Commanding Officer IV Guards Rifle Corps
1959-XX-XX 1979-XX-XX Deputy Commandant of the Military Political Academy
1979-XX-XX Retired
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin