The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Major-General August Walter Kissner

Kissner, August Walter

Major-General

* 8th of February 1906

† 10th of July 1973

(USAAF/USAF)

Promotions

1942-01-05 Lieutenant-Colonel (AUS)
1942-03-01 Colonel (AUS) (Air Corps)
1943-09-01 Colonel (AUS)
1944-02-28 Brigadier-General (AUS)
1945-06-09 Major
1948-04-02 Colonel (USAF)
1949-09-20 Brigadier-General (USAF)
1950-01-12 Major-General (AFUS)

Service

1940-03-XX 1942-03-XX Chief of Enlisted Section, Military Personnel Division, Office of the Chief of the Air Corps
1942-03-XX 1942-11-XX Chief of Research & Statistics Division, Headquarters US Army Air Forces
1942-11-XX 1943-05-XX Executive Officer, Office of the Assistant Chief of Staff (A-1), Headquarters US Army Air Forces
1943-07-XX 1944-XX-XX Chief of Staff, 3rd Bombardment Division [Europe]
1944-XX-XX 1945-10-XX Chief of Staff, 21st Bombardment Command [Pacific]
1945-10-XX 1945-12-XX Attached to Headquarters Air Transport Command
1945-12-XX 1946-01-XX Attached to Headquarters Atlantic Division, Air Transport Command
1946-01-XX 1946-09-XX Commanding General Atlantic Wing, Air Transport Command
1946-09-XX 1947-10-27 Assistant Chief of Air Staff, US Army Air Forces
1947-10-XX 1948-11-01 Chief of Staff, US Air Forces in Europe
1948-11-XX 1952-09-XX Chief of Staff, Strategic Air Command
1952-09-XX 1953-03-XX Special Assistant to the Commanding General Strategic Air Command
1953-03-XX 1953-11-XX Temporary Chief of the Joint US Militrary Group in Spain
1953-11-XX Chief of the Joint US Militrary Group in Spain
1953-11-XX Chief of the Military Assistance Advisory Group to Spain
Picture source: Courtesy of Shawn M. Bohannon