The Generals of WWII

Generals from Great Britain Flag for Great Britain
Portrait of General Sir Sidney Chevalier Kirkman

Kirkman, Sir Sidney Chevalier

General

* 1895

† 1982

Nickname: Kirkie

Promotions

1941-09-23 Temporary Brigadier

Service

1941-XX-XX Commander Corps Royal Artillery I Corps
Commander Corps Royal Artillery VII Corps
1941-XX-XX 1942-XX-XX Commander Corps Royal Artillery XII Corps
1942-XX-XX Commander Royal Artillery 56th Division
1942-XX-XX Brigadier Royal Artillery, South Eastern Command
1942-XX-XX 1943-XX-XX Brigadier Royal Artillery 8th Army, North Africa
1943-04-14 1943-09-14 General Officer Commanding 50th Division, North Africa - Sicily
1943-09-22 1944-04-19 General Officer Commanding 50th Division
1944-XX-XX 1945-XX-XX General Officer Commanding XIII Corps, Italy
1945-XX-XX General Officer Commanding in Chief Southern Command
1945-XX-XX General Officer Commanding I Corps, Germany
1945-09-24 1947-XX-XX Deputy Chief of the Imperial General Staff
1947-XX-XX 1950-XX-XX Quartermaster-General to the Forces, War Office
1950-XX-XX Retired
1954-XX-XX 1960-XX-XX General-Director Civil Defence