The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Major-General Alvan Cleveland Kincaid

Kincaid, Alvan Cleveland

Major-General

* 25th of September 1892

† 31st of January 1968

(USAAF/USAF)

Promotions

1940-03-11 Lieutenant-Colonel (Temporary)
1941-02-04 Lieutenant-Colonel
1941-11-15 Colonel (Temporary)
1942-02-01 Colonel (Army of the United States)
1943-02-04 Brigadier-General (Army of the United States)

Service

1939-07-XX 1941-07-XX Executive Officer, Air Corps Technical School
1941-07-XX 1941-09-XX Assistant Commandant of the Air Corps Technical School
1941-09-XX Project Officer, Air Corps Training Center, Moffet Field, California
1941-09-XX 1942-03-XX Commanding Officer Army Air Base Roswell, New Mexico
1942-03-XX 1942-11-XX Commandant of the Air Corps Advanced Flying School
1942-11-XX 1943-02-XX Assistant Chief of Staff, West Coast Army Air Force Training Center
1943-02-XX 1944-03-XX Commanding Officer 37th Flying Training Wing
1944-04-XX 1944-12-XX Chief of Staff, 9th Tactical Air Command
1944-12-XX 1945-05-XX Deputy Chief of Staff, 9th Tactical Air Command
1945-06-XX 1946-03-XX Chief of Staff, US Air Forces Europe
1946-04-XX 1948-08-XX Chief of Staff, Air Training Command
1948-09-08 1949-07-31 Commanding General 12th Air Force
1950-09-XX 1951-01-29 Commanding General 4th Air Force
1951-01-30 Deputy Commanding General Continental Air Command
1952-09-XX Retired