The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General Ivan Stepanovich Khokhlov

Khokhlov, Ivan Stepanovich

Major-General

* 14th of August 1899

† 9th of July 1957

(Иван Степанович Хохлов)

Promotions

1940-01-31 Lieutenant-Colonel
1942-04-14 Colonel
1943-10-16 Major-General

Service

1937-11-XX 1940-08-XX Chief of Military Translators Course, Intelligence Section, Leningrad Military District
1940-08-XX 1941-07-XX Chief of Intelligence Section, 17th Army
1941-07-XX 1941-09-XX Chief of 1st Branch, 114th Rifle Division
1941-09-XX 1941-11-XX Chief of Staff, 121st Rifle Division
1941-11-XX 1942-09-XX Chief of Intelligence Section, 21st Army
1942-09-XX Deputy Commanding Officer 292nd Rifle Division
1943-05-24 Deputy Commanding Officer 64th Rifle Division
1943-05-24 1944-06-01 Commanding Officer 413th Rifle Division
1944-06-XX 1945-XX-XX Commandant of Tulsk Suvorov Military School
Head of Military Department, Moscow Institute of Foreign Trade
1950-09-XX Retired
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin