The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General of Artillery Vladimir Martynovich Kerp

Kerp, Vladimir Martynovich

Major-General of Artillery

* 8th of June 1903

† 1980

(Владимир Мартынович Керп)

Promotions

1944-11-03 Brigadier-General (Polish People's Army)
1945-07-11 Major-General of Artillery

Service

1942-02-XX Commanding Officer Artillery, 307th Rifle Division
1942-02-XX 1942-12-XX Commanding Officer 642nd Howitzer Artillery Regiment
1942-12-XX 1943-03-XX Commanding Officer 41st Artillery Brigade
1943-03-XX 1944-02-XX Commanding Officer 1st Guards Cannon Artillery Brigade
1944-02-XX 1944-04-XX Commanding Officer Artillery, XXX Rifle Corps
1944-06-XX Transferred to the Polish People's Army
1944-06-21 1945-06-28 Commanding Officer 5th Heavy Artillery Brigade
1945-06-29 1946-02-28 Commandant of Artillery Officers' School Nr. 1
1946-03-01 1946-07-XX General Officer Commanding 7th Division
1946-07-XX Returned to Soviet Union
Picture source: From "Dowodcy Wojska Polskiego na froncie wschodnim 1943-1945" by Maciej Szczurowski, 1996