The Generals of WWII

Generals from China Flag for China
Portrait of Major-General  Kang Jinglian

Kang Jinglian

Major-General

* 20th of January 1895

† 23rd of March 1985

(康景濂)

(Kang Ching-lien)

Promotions

1928-XX-XX Lieutenant-Colonel (Post rank)
1929-01-XX Colonel (Post rank)
1936-03-06 Colonel
1937-08-XX Major-General (Post rank)
1939-03-21 Major-General

Service

1928-XX-XX 1929-01-XX Staff Officer, Northeastern Security Command
1929-01-XX 1930-01-XX Chief of Staff, 14th Brigade, Northeastern Army
1930-01-XX 1931-05-XX Commanding Officer 62nd Regiment, 14th Brigade, Northeastern Army
1931-05-XX 1933-02-XX Chief of Staff, 29th Independent Brigade
1933-02-XX 1933-11-XX Commanding Officer 683rd Regiment, 129th Division
1933-11-XX 1934-09-XX Staff Officer, Beijing Branch Office, Military Commission
1934-09-XX 1937-08-XX Attending the 2nd Special Class, Army College
1937-08-XX 1938-09-XX Chief of Staff, 105th Division
1938-09-XX 1939-11-XX Commanding Officer 313th Brigade, 105th Division
1939-11-XX 1940-09-XX Chief of Staff Section, 19th Army Group
1940-09-XX 1943-03-XX Commanding Officer 2nd Advanced Column, Hunan-Hubei-Jiangxi Border Area Advanced Army
1943-03-XX 1945-04-XX Commanding Officer 1st Advanced Column, Hunan-Hubei-Jiangxi Border Area Advanced Army
1943-04-22 1946-01-25 Special Commissioner 9th Administration Area, Jiangxi
1943-04-22 1946-01-25 Security Commander 9th Administration Area, Jiangxi
1946-01-25 1948-01-XX Counselor, Northeastern Security Command
1948-01-XX 1948-10-XX Senior Staff Officer, Northeastern Bandit Suppression Headquarters
1948-10-XX 1949-04-XX Attached to the Ministry of National Defence
1949-04-XX 1949-12-XX Inspector, 10th Inspection Group, Ministry of National Defence
1949-12-XX 1952-10-22 Senior Staff Officer, Southeastern Military Administration
1952-10-22 Retired