The Generals of WWII

Generals from China Flag for China
Portrait of Lieutenant-General  Kan Weiyong

Kan Weiyong

Lieutenant-General

* 29th of August 1900

† 10th of November 1944

(阚维雍)

(Kan Wei-yung)

Promotions

1924-11-XX Lieutenant-Colonel (Post rank)
1926-05-XX Colonel (Post rank)
1929-11-XX Major-General (Post rank)
1940-12-05 Colonel
1942-04-01 Lieutenant-General (Post rank)
1943-04-26 Major-General
1945-04-07 Lieutenant-General (Posthumously)

Service

1924-11-XX 1926-03-XX Staff Officer, Staff Section, Guangxi Pacification Supervision Headqaurters
1926-03-XX 1926-05-XX Staff Officer, Staff Section, 7th Army
1926-05-XX 1928-07-XX Commanding Officer Engineer Team, 1st Branch School, Central Military Academy
1928-07-XX 1929-04-XX Commanding Officer Engineer Team, Guangxi Branch School, Army Officer School
1929-04-XX 1929-11-XX Chief of Staff Section, 15th Division, 7th Army
1929-11-XX 1930-01-XX Chief of Staff, 1st Division, 2nd Column, 8th Route Army, National Salvation Army
1930-01-XX 1930-08-XX Chief of Staff, 5th Division, 7th Army
1930-08-XX 1930-11-26 Chief of Staff, 19th Division, 7th Army
1930-11-26 1932-02-XX Commanding Officer 36th Regiment, 12th Division, 4th Army
1932-02-XX 1933-02-XX Attending the Army School of Engineers
1933-02-XX 1937-03-XX Commanding Officer Signal Regiment, 4th Army Army Group
1933-09-XX 1936-06-XX Chief of Signal Branch, 1st Branch School, Central Military Academy
1937-03-XX 1939-04-XX Commanding Officer Signal Regiment, 5th Route Army
1939-04-XX 1940-02-XX Attending the 1st Generals' Class B, Army College
1940-02-XX 1942-04-01 Chief of Staff, 31st Army
1942-04-01 1944-11-10 Commanding Officer 131st Division, 31st Army
1944-11-10 Killed in Action
Picture source: Courtesy of Colin Yuke Kan