The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Major-General Junius Wallace Jones

Jones, Junius Wallace

Major-General

* 3rd of April 1890

† 1st of March 1977

(USAAF/USAF)

Promotions

1935-03-02 Colonel (Temporary)
1935-08-01 Lieutenant-Colonel
1936-06-16 Reverted to Lieutenant-Colonel
1939-03-01 Colonel (Temporary)
1941-01-29 Brigadier-General (Army of the United States)
1942-07-01 Colonel
1944-02-20 Major-General (Army of the United States)
1946-09-03 Brigadier-General
1948-06-11 Major-General (USAF)

Service

1934-09-XX 1938-02-XX Commandant of the Air Corps Technical School
1934-09-XX 1938-02-XX Commanding Officer of Chanute Field, Illinois
1938-02-XX 1938-07-XX Commandant of Dencer Branch, Air Corps Technical School
1938-03-XX 1938-07-XX Commanding Officer Lowry Field, Colorado
1938-08-01 1941-04-XX Air Inspector, Office of the Inspector General of the Army
1941-04-XX 1941-09-01 Commanding General 16th Bombardment Wing
1941-09-XX 1942-03-XX Commanding General 5th Air Support Command
1942-03-XX 1942-06-XX Executive Officer, Army Air Force Technical Training Command
1942-06-XX 1943-06-XX Commanding General 1st District, Army Air Force Technical Training Command
1943-07-XX 1947-09-XX Air Inspector, Headquarters US Army Air Forces
1947-09-XX 1948-01-XX Air Inspector, Headquarters US Air Force
1948-01-XX Commanding General Sacramento Air Material Area
1948-03-01 1953-08-01 Commanding General McClellan Air Force Base, California
1954-04-XX Retired
Picture source: http://unitpages.military.com/unitpages/unit.do?id=716002