The Generals of WWII

Generals from China Flag for China
Portrait of Lieutenant-General  Hou Jingru

Hou Jingru

Lieutenant-General

* 17th of October 1902

† 25th of October 1994

(侯镜如)

(Hou Ching-ju)

Promotions

1931-05-XX Colonel (Post rank)
1933-04-XX Major-General (Post rank)
1935-04-18 Major-General
1938-06-08 Lieutenant-General (Post rank)
1948-09-22 Lieutenant-General

Service

1931-05-XX 1931-09-XX Counselor, Zhengzhou Field Headquarters
1931-09-XX 1932-01-XX Representative in Nanjing, 41st Army
1932-01-XX 1933-04-XX Chief of Political Section, 30th Division
1933-04-XX 1935-03-XX Chief of Staff, 30th Division
1935-03-XX 1938-02-XX Commanding Officer 89th Brigade, 30th Division
1938-02-XX 1938-06-08 Chief of Staff, 91st Army
1938-06-08 1943-01-06 Commanding Officer 21st Division, 92nd Army
1942-05-31 1943-01-06 Deputy Commanding Officer 92nd Army
1943-01-06 1945-03-XX Commanding Officer 92nd Army
1945-03-XX 1945-06-XX Attending the 2nd Generals' Class, Army College
1945-06-XX 1948-09-XX Commanding Officer 92nd Army
1945-08-XX 1945-10-XX Commanding Officer Wuchang Garrison Command
1945-10-XX 1948-09-XX Commanding Officer Beijing Garrison Command
1948-09-XX 1949-07-XX Commander in Chief 17th Army Corps
1949-07-XX 1949-10-XX Deputy Commanding Officer Fuzhou Pacification Headquarters
1949-07-XX 1949-10-XX Chief of Officer Training Corps, Fuzhou Pacification Headquarters
1949-10-XX Leaves for Hong Kong
1952-07-XX Returns to the Mainland
1952-10-XX 1954-12-XX Advisor to the Republic State Council
1954-12-XX 1956-02-XX Member of the National Committee, Chinese People's Political Consultative Conference
1956-02-XX 1959-04-XX Member of the Kuomintang Central Revolutionary Committee
1959-04-XX 1960-08-XX Member of the National Defence Council
1960-08-XX 1977-11-XX Member of the Central Committee, Kuomintang Revolutionary Committee
1977-11-XX 1978-02-XX Vice Chairman of Beijing Chinese People's Political Consultative Conference
1978-02-XX 1979-10-XX Member of the Standing Committee, National Committee, Chinese People's Political Consultative Council
1979-10-XX 1981-12-XX Member of the Standing Committee, Central Committee Kuomintang Revolutionary Committee
1981-12-XX 1984-02-XX Vice Chairman of the Central Committee, Kuomintang Revolutionary Committee
1984-02-XX 1988-02-XX Vice President of Huangpu (Whampoa) Military Academy Alumni Association
1988-02-XX 1988-09-XX President of Huangpu (Whampoa) Military Academy Alumni Association
1988-09-XX 1989-03-XX Chairman of the Association for promoting China's Peaceful Unification
1989-03-XX 1994-10-25 Vice Chairman of the National Committee, Chinese People's Political Consultative Council
Picture source: Courtesy of Tom Chan